Třetí díl knižní řady Osadní toulky nese podtitul Nohejbal na trampských osadách jižních a jihozápadních Čech. Publikace má stejné provedení, jako předchozí díly. Obsahuje osady z povodí Vltavy, Otavy, Lužnice, Malše a na jejich větších přítocích.

Komentář autora: "Jihočeská krajina, tramping a nohejbal. To je příjemná směsice, která k toulkám přímo vybízí. Na rozdíl od trampingu v okolí Prahy se ten jihočeský rozvíjel trošku odlišně. Zatímco pražský tramping nebyl až na výjimky tolik politicky vyhraněný, na jihu Čech tomu bylo jinak a prakticky každá minimálně třetí osada byla zakládána mladými komunisty. Trampské osady zde vznikaly o cca jedno desetiletí později. Hodně osad bylo těch toulavých, bez stabilního sídla, případně se stálým tábořištěm, ale bez chaty. Osad s chatami vzniklo podstatně méně, než v pražské oblasti. Také nohejbal měl na jihu Čech solitérní vývoj, potvrzený odlišnými pravidly hry. V Českých Budějovicích se ale začal hrát ve stejné době, jako v Praze. Později převzal pražská pravidla a vidět dnes hrát nohejbal na budějovická pravidla je opravdu unikátem. Pražsko-středočeské a jihočeské osady mají jedno společné. S odcházejícími pamětníky mizí osadní tradice, osadní život, osadní sport. Chci věřit, že Osadní toulky pomohou tyto určitě zajímavá místa nejen zdokumentovat, ale i poznat a snad i probudit k životu."

Celkem je v publikaci uvedeno 30 trampských osad. 

V povodí Vltavy, na hlavním toku (úsek od pramenů po Zvíkov), jsou to osady Samotáři, Nydlák, Měsíční údolí (Vitín), Spojené osady Údolí sporů, Vápenný kaňon, Oregon, Údolí kamarádů, Yukon, Kamarádů, Měsíční údolí (Holubov).

V povodí Malše, na hlavním toku, jsou to osady Rechle, Spojené osady borovnické, Querido.

V povodí Malše, na Stropnici, jsou to osady Údolí kamarádů, Šťastná hvězda, Sokolí hnízdo.

V povodí Lužnice, na hlavním toku, jsou to osady Měsíční údolí, Děti slunce, Údolí záře, Údolí bouře, U Dvou kobyl.

V povodí Otavy, na hlavním toku, jsou to osady Rudá tajga, Orinoko, Zlatá peřej, Štěkeň, Táhne to tady, Prácheňských tuláků.

V povodí Otavy, na Volyňce, jsou to osady Měsíční údolí, Spojené osady strakonická Librajda.

V povodí Otavy, na Ostružné, je to osada Rajské údolí.

 

Specifikace publikace

Technické provedení publikace je celobarevné na křídovém papíře (formát 235 x 165 mm), s polotuhou vazbou, hmotnost publikace 420 g. Rozsah je 144 stran, náklad publikace 2.000 ks. Prodejní cena 269 Kč (někteří distributoři nabízí slevu až 20%).

Vydavatel publikace

Vydavatelem publikace je Mladá fronta a.s. ve spolupráci s Posázavským trampským a sportovním klubem.

Prodej publikace

Termín vydání 9.8.2018. Publikace je k dispozici v řadě knihkupectví. Publikaci si také můžete objednat na adrese: Mladá fronta a.s. – divize Knihy, Mezi Vodami 1952/9, 143 00 Praha 4 - Modřany, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel. 225 276 195, na internetu: www.mf.cz, www.kniha.cz

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla